A korábban elvégzett munka eredményeként 2010 februárjára elkészült a paksi atomerőmű bővítés gyakorlati előkészítését célzó munka koncepciójának tervezete, melyet az MVM Zrt. Igazgatósága február 26-án elfogadott. A koncepció célja a paksi telephelyen létesítendő új blokkok előkészítésének, optimális rendszerbe illeszthetőségére vonatkozó vizsgálatok elvégzésének, az engedélyek teljes körű megszerzésének és a pályázati kiírás feladatainak összefoglalása. A koncepció tehát nem döntéseket, hanem az engedélyezés, pályázati kiírás előkészítésére vonatkozó alapelveket tartalmaz, a következő időszak tevékenységét foglalja rendszerbe.
Mint ismeretes, a magyar Országgyűlés 2009. március 30-án 95,4%-os többséggel előzetes, elvi hozzájárulását adta a paksi atomerőmű telephelyén új blokk, blokkok létesítésének előkészítését szolgáló tevékenység megkezdéséhez.
A döntés előzménye, hogy a tulajdonos felhívására az MVM 2007. július 7-én projektet alapított azzal a céllal, hogy tekintse át azokat a teendőket, amelyek elősegítik az Atomtörvény 7. § (2) szerint végzett kormányzati előkészítő munkát.
E feladatok közé tartozott a megvalósítás lehetőségeinek vizsgálata, előzetes környezeti értékelés készítése, a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok elhelyezésének vizsgálata. A döntést megalapozó szakértői vizsgálatok kiterjedtek a műszaki, gazdasági, kereskedelmi, jogi és társadalmi szempontok elemzésére is. A szakértői dokumentumok két év alatt, mintegy 300 mérnökévnyi ráfordítást igényeltek. A döntést követően mindezekre alapozva megkezdődhetnek a tényleges előkészületek, ennek részeként a szükséges engedélyeztetési eljárások előkészítése.
A döntési javaslat szakmai alapját az a megállapítás képezte, miszerint az ország hosszú távú biztonságos villamosenergia-ellátása szempontjából szükség van a paksi atomerőmű bővítésére. Ezt az alábbi főbb érvek támasztják alá:
• A régi erőművek többsége mára elavult, környezetszennyező és gazdaságtalan működésű, jelentős részük lecserélése szükséges az előttünk álló évtizedben.
• A hazai villamosenergia-igények növekedése várható a jövőben.
• Az import lehetőségek beszűkülhetnek.
• Az energiahatékonyság javítása és a megújuló energiaforrások fokozottabb alkalmazása lehetséges, de ezekkel nem lehet kiváltani a hagyományos erőműveket, nem lehet érdemben csökkenteni a széndioxid-kibocsátást.
• Az atomerőmű a leggazdaságosabb alaperőmű, elérhető áron termel villamos energiát, biztonságos áramellátást tesz lehetővé, üzemanyaga több forrásból stabil, kiszámítható áron beszerezhető, hosszabb ideig tárolható. Az új blokkok a rendszerbe beilleszthetők.
• Hosszú távon versenyképes villamosenergia-ellátás csak atomerőművel biztosítható.
• A közvélemény-kutatások alapján a társadalom döntő többsége támogatja az új blokkok építését.
• A hagyományos erőművek közül az atomerőművek jelentik a legkörnyezetkímélőbb energiafajtát, működésük nem jár üvegházhatású-gázkibocsátással. Magyarország CO2 kibocsátás-csökkentési vállalásai az energiahatékonyság növelése, a megújuló energiahordozók fokozottabb alkalmazása mellett is csak az atomenergia használatával lesznek teljesíthetőek.
A bővítés alapelvei az elvégzett elemzések fényében:
• A szóba jöhető telephelyek közül a paksi atomerőmű területén oldható meg legolcsóbban az új blokkok felépítése, melyek várható üzemideje 60 év lesz. Az új blokkok építése nem igényel állami támogatást.
• Az MVM üzleti stratégiájában megfogalmazott, a hazai ellátás biztonsága érdekében kitűzött fejlesztési célok időben és így a finanszírozás oldaláról is jól ütemezhetőek. Az MVM Csoport felkészült arra, hogy a szükséges beruházásokat alapvetően saját forrásokból, a cégcsoport erőforrásainak mozgósítása révén megvalósítsa.
A Parlament döntését követően szakmai munka indult meg, melynek még számos felvetésre kell választ adni, így például a finanszírozási és beruházási konstrukcióra, a műszaki jellemzők, versenyképesség, rendszerbe illeszthetőség, környezetre kifejtett hatás vagy a blokktípus, szállító kérdéseire. Mindezek szükségesek ahhoz, hogy az ország energiaellátását, egyben környezeti állapotát is évtizedekre meghatározó döntés valóban felelősen születhessen meg. Egy ilyen hosszú időtávra kiható szakmai alapú döntést nem a pillanatnyi, hanem a hosszú távon várható feltételrendszer szempontjai szerint kell meghozni.
Fentiek érdekében az MVM Zrt. és a Paksi Atomerőmű Zrt. 2009. július 8-án a bővítés előkészítésére közösen megalapította a Lévai Projektet. A projekt terjedelme a tenderkiírásig és kiértékelésig, várhatóan 2012 végéig tart.
A projekt keretében elvégzett munka eredményeként 2010 februárjára elkészült a bővítés gyakorlati előkészítését célzó munka koncepciójának tervezete, melyet az MVM Zrt. Igazgatósága február 26-án elfogadott.
A koncepció célja a paksi telephelyen létesítendő új blokkok előkészítésének, az engedélyek teljes körű megszerzésének és a konkrét létesítés lépéseinek összefoglalása.
A koncepció tehát alapvetően nem döntéseket tartalmaz, hanem a következő időszak feladatait, az ezek megoldása során követendő alapelveket foglalja rendszerbe.
Az előkészítést, megvalósítást érintő legfontosabb stratégiai kérdések, melyeket a koncepció elemez:
• az új blokkok várható tulajdonosi szerkezete, a projektet megvalósító társaság ennek megfelelő létrehozása,
• a regionális villamosenergia-rendszerbe gazdaságosan illeszthető, az EU műszaki-biztonsági követelményeinek megfelelő blokk nagyság és típus meghatározása,
• az engedélyezés előkészítése, végrehajtása, társadalmi elfogadás,
• a megvalósításnál szóba jöhető szállítók köre, és a velük szemben támasztandó elvárások, a kiválasztás alapelvei,
• a projekt finanszírozhatósága, a finanszírozás célszerű módja,
• a régió és a nemzetgazdaság felkészítése a projekt megvalósítására.
Az előzetes elemzések alapján a fenti kérdésekben a koncepció az alábbiakat rögzíti:
• A projektet úgy kell megvalósítani, hogy a finanszírozást követően is többségi állami (MVM) tulajdonban maradjon. A finanszírozást ennek megfelelően kell előkészíteni.
• A projekt társaságot a leendő kisebbségi társtulajdonosok mielőbbi bevonásával, az integrált MVM Csoport képességeit és a Paksi Atomerőmű Zrt. nukleáris tudását integrálva célszerű megalapítani, az atomerőmű meglévő berendezések üzembiztonságát, üzemeltetési színvonalát megőrizve.
• Az előzetes vizsgálatok alapján a szóba jöhető 1000-1600 MW-os blokk osztály a magyar villamosenergia-rendszerbe illeszthető, a szükséges hálózati többletfejlesztések megvalósíthatók, ugyanakkor további részletes vizsgálatok is szükségesek. Ezeket a hatósági engedélyezési folyamathoz illeszkedően mielőbb – 2 éven belül – be kell fejezni. A tender kiírásra kerülő blokk típus kiválasztásánál az engedélyezés, létesítés, majdani üzemeltetés hatékonysága érdekében figyelembe kell venni a hazai tapasztalatokat, hozzáértést, illetve a berendezés típusra meglévő európai hatósági engedélyeket.
• Az engedélyezés hátterét biztosító szabályozást, a közreműködő hatóságok feladatköreit, együttműködését a már működő keretben mielőbb harmonizálni kell. A társadalom egyetértésének megszerzése, a jogszabály által előírt feltételek teljesítése, a határidők tartása, illetve a telephely értékének növelése érdekében a blokk típustól független –a létesítés feltételét jelentő – telephely és környezetvédelmi engedélyezési folyamatokat azonnal meg kell kezdeni.
• Az előbbi tevékenységeket úgy kell végezni, hogy a tendereztetési felhívás 2 éven belül kiadható legyen. A szállítási határidőket az optimális üzembe lépési időponthoz kell illeszteni. A szállítók kiválasztásánál az ellentételezés és a hazai beszállítói, vállalkozói kör bevonásának maximalizálására kell törekedni. Ez elősegítheti a hazai ipar felkészülését, fejlődését, erősítheti a politikai, társadalmi támogatást.
• A finanszírozásra elsősorban a projekt társaság tulajdonosai általi cégfinanszírozás keretében kerül sor, de a finanszírozás előkészítése során a beszállítói, export hitel garantálásával, lehívási jog vásárlásával történő kiegészítő forrásbiztosítás maximalizálására kell törekedni. Az MVM Zrt. finanszírozó képességének fenntartására a meglévő tevékenységekből képződő nyereséget a legnagyobb mértékben vissza kell forgatni.
• A projekt sikeres megvalósításának előfeltétele a szakmai, emberi erőforrás háttér megteremtése, ezzel összefüggésben különösen a speciális képzettségeket biztosító szakoktatás, egyetemi képzés fejlesztése.Ennek elősegítésére megfontolandó külön célprogram indítása.
• A projekt átláthatóságának biztosítására a – finanszírozási, jogi és más – tanácsadókat transzparens módon kell kiválasztani.
• A jelenlegi magas szinten kell folytatni a paksi atomerőmű négy blokkjának üzemeltetését és az üzemidő-hosszabbítás előkészítését, végrehajtását.
A bővítés számokban
Reaktor típus: nyomottvizes (PWR)
Blokknagyság: 1000-1600 MW gyártótól függően
Szóba jöhető reaktortípusok: AES-2006 (orosz)
AP-1000 (amerikai
EPR (francia-német)
ATMEA (francia-német-japán)
Fajlagos létesítési költség: 2000-3000 Euro/kW
Üzembe helyezés: 2020-at követően (I. blokk)
2025 után (II. blokk)
Tervezett üzemidő: 60 év
Budapest, 2010. február 26.
Tringer Ágoston Mittler István
kommunikációs igazgató kommunikációs igazgató
MVM Zrt. PA Zrt.